Leszek Giziński

studio@wadera.net

tel: 504 99 22 95

  

Podczas Narodowego Święta Niepodległości w Łomiankach odbyła się projekcja naszego filmu dokumentalnego "Akcje Bojowe Grupy Kampinos - Atak na Lotnisko Bielańskie".

Film oparty jest m.in. na opowiadaniach kombatantów, którzy byli członkami Grupy Kampinos: kpt. Jerzy Wojciewski ps. "Strzała" z Dąbrowy Leśnej (obecny na projekcji), mjr Jerzy Koszada ps. "Harcerz" oraz por. Tadeusz Budzyński ps. "Czereśnia". Głównym wątkiem filmu było wstąpienie do konspiracji i atak Grupy Kampinos na Lotnisko Bielańskie podczas Powstania Warszawskiego 1944. Został także zaakcentowany udział Kampinoskiej Partyzantki w kilkudziesięciu akcjach bojowych, które często były zwycięskie. Po projekcji kolega z grupy rekonstrukcyjnej Adam Sodel zaprezentował zbiory swoich eksponatów historycznych, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kanadyjska radiostacja krótkofalowa z 1943 r.

 

Film w całości powstał non-profit. Kolejna część, o przyjaźni polsko-węgierskiej w Kampinosie powstanie prawdopodobnie już niebawem. W planach mamy także stworzenie kolejnych produkcji między innymi historię Łomianek podczas okupacji niemieckiej na podstawie książki "Wojenne Łomianki" Kazimierza Medyńskiego.

 

Serdecznie dziękujemy Centrum Kultury w Łomiankach za pomoc w przygotowaniach oraz wszystkim przybyłym: Kombatantom, Burmistrzowi Tomaszowi Dąbrowskiemu, Sekretarz Gminy Beacie Duch-Kosiorek, Radnym oraz licznie przybyłym mieszkańcom Łomianek.

 

Realizacja:Leszek Giziński
Współpraca: Marcin Biegas

 

(obecnie film nie jest dostępny w internecie)

 

artykuł o prezentacji filmu w Gazeta Łomiankowska.pl

http://www.lomianki.pl/lomianki2/media/2015/08/4434_87_lekki.pdf

 

Leszek Giziński 

Zdjęcia do banera wykonali Paweł Olszak i Artur Osiak
Copyright PMC Wadera 2015. All Rights Reserved. Created KSG Art-Media